Seene Maailmas: Miks?

Seene Maailm: Ehekaru Miks?

Alates lapsepõlvest on seened mind lummanud – nende salapärane maailm, mida olen avastanud nii nende söömise, pildistamise, uurimise kui ka korjamise kaudu, on mind viinud nende turundamiseni ja veel kaugemalegi tulevikus. Minu inspiratsioon seente vastu on alati olnud, aga mis olnud veel eba selge. Selle blogipostitusega loodan avada ukse oma sisemisse seene maailma, jagades sügavamat huvi ja nägemust, mis on mind nende imeliste organismide juurde aastate jooksul juhtinud.

Huvitavad teadmised seente kohta

Seened on meie planeedi ühed kõige põnevamad ja mitmekülgsemad organismid, pakkudes nii maitseelamusi kui ka tervisele kasulikke omadusi. Ehekaru blogid viivad sind avastusretkele, tutvustades erinevaid ülemaailmselt tuntud seeni – alates maitsvatest söögiseentest kuni meditsiiniliselt väärtuslike ekstraktideni, nagu Chaga, Lõvilakk, Punane reishi ja Kordiseps. Uurime, kuidas need erinevad seened on inimkonna toidulauda ja tervist mõjutanud ning millised saladused peituvad nende müstilistes vormides ja värviküllastes elutsüklites.

Huvitaval kombel on seened evolutsiooniliselt lähemal loomariigile, sealhulgas inimestele, kui taimedele. See sidusus põhineb seente ja loomade, sealhulgas inimeste, ühistel biokeemilistel radadel ja DNA sarnasustel, avades põnevaid perspektiive nende uurimisel meditsiinilisest ja bioloogilisest vaatepunktist. Selline lähedus rõhutab seente ainulaadset rolli meie ökosüsteemides ja tervises, pakkudes uusi võimalusi nende kasutamiseks toidus, ravimis ja teadustöös.

Sellel toidul on lisaks kõrgele gastronoomilisele väärtusele ka kõrge toiteväärtus. Näiteks on nad rikkad A-, B-, C- ja D-rühma vitamiinid. Mineraalaineid leidub seentes ohtralt ja peaaegu kõikidel liikidel on samad mineraalid nagu jood, tsink, raud, fosfor, magneesium, seleen, kaalium ja kaltsium.

Teadlased on tuvastanud umbes 10 000 erinevat seeneliiki, kuid usuvad, et olemas võib olla kuni 5,1 miljonit seeneliiki. See arvukus rõhutab seente uskumatut mitmekesisust meie planeedil, pakkudes lõputuid uurimisvõimalusi teadlastele ja loodushuvilistele. Seente maailm on täis põnevaid saladusi. Näiteks, seente võrgustik mullas, mida tuntakse mükoriisa nime all, on oluline taimede kasvu ja tervise jaoks, aidates neil saada vajalikke toitaineid. Veelgi enam, mõned seeneliigid suudavad lagundada plastikut ja puhastada saastunud keskkonda, näidates nende potentsiaali keskkonnakaitse alal.

Huvitav on ka fakt, et seente kuningriik hõlmab nii söödavaid seeni, mis on paljude köökide delikatessid, kui ka mürgiseid seeni, mis võivad olla ohtlikud. Lisaks leidub seente hulgas liike, mis on olulised ravimite, näiteks antibiootikumide penitsilliini, tootmiseks. Üks erakordne näide seente võimekusest on bioluminestsents – mõned seeneliigid suudavad pimedas helendada. See nähtus ei ole mitte ainult visuaalselt ahvatlev, vaid pakub ka teadlastele olulist informatsiooni seeneliikide evolutsiooni.

Üks veel hämmastav avastus teadlaste poolt on Armillaria ostoyae, tuntud ka kui “tohutu seen”, on hämmastav näide looduse imelisest mitmekesisusest ja suurusest. See seeneliik, mis on levinud peamiselt Põhja-Ameerikas, Maailma suurim ja vanim elusorganism on seen. Tohutu seen kasvab see üle 2400 hektari suurusel maa-alal. Teadlaste sõnul on sellel piiramatu kasvupotentsiaal. Tohutu seen on kasvanud aastatuhandete jooksul kuni praeguseni hinnanguliselt 440 tonni kaaluni.

Nagu What, kas see pole huvitav?

Minu lugu läbi seenemaailma

Alates lapsepõlvest on metsik loodus ja eriti seente salapärane maailm mind paelunud. Perega või üksi seenel käies avanes alati müstiline ja põnev maailm, kus iga leid tõotas uut avastust. Paljud seened on jäänud siiani mulle tundmatuks, kuid see teadmatus on ainult süvendanud mu huvi. Teismeliseeas, kui sain endale esimese Sony Xperia Compact 1 telefoni, avastasin fotograafia võlud – eriti seente ja muude pisidetailide jäädvustamise rõõmu. See vabadus ja selgus, mida tundsin pildistades, süvendas mu huvi seente vastu märkimisväärselt. Hakkasin oma leide Instagramis jagama, lisades igale fotole loo – kus, millal ja miks. Mida enam ma seente kohta teada sain, seda enam kaldus mu huvi maagiliste seikade poole… aga see on juba teine lugu.

Pildid Instagrammist – Eesti seened

          

Mõned Austraalia seened

   

 

Avastades metsa müstilisi radu, on iga samm koduuksest väljas tõeline avastusretk. Need hetked, mil kohtad looduses vabastavaid värve, kujusid ja tekstuure, teevad iga seenematka eriliseks. On privileeg tunda end osana sellest maailmast, õppida ja kasutada looduse pakutavat oma vaimse ja füüsilise heaolu teenistuses. Isegi kui koju naastes käes ei ole ühtegi seent, on metsa hõngus peituv positiivne energia juba piisav, et täita keha ja vaim uue jõuga.

Lõpp

Olen iga aastaga rohkem huvitatud, soovin näha ja kogeda nii palju kui võimalik!

Huvi rohkem seenemaailma vastu? Loe karublogisid SIIT edasi!